Century Entertainment to Relocate Casino from Sihanoukville to Dara Sakor
Century Entertainment International Holdings, one of Hong Kong’s largest casinos, will relocate its gaming floor from Sihanoukville to Dara Sakor district of Koh Kong province, according to G3 Newswire on 01 October.
The operator said the gaming floor will be moved from its current location at the Sunshine Bay Hotel in Sihanoukville to a new site, as lease agreement with Sunshine Bay has already ended.
The new location will be at Building 89 of Long Bay project. The new lease agreement is made between the firm and the Long Bay Entertainment for 15 years, from 01 October 2020, to 30 September 2035.
This new upcoming site has a total area of ​​10,500 square metres, in which the firm is currently installing the necessary equipment. Based on the preliminary plans, the firm will install 80 slot machines, 40 mass gaming machines and 55 VIP gaming tables, as well as a Chinese restaurant, spa and nightclub.