Cambodia must address challenges to benefit from digital economy
With the rapid development of the digitised society, Cambodia still needs to improve in a number of areas to gain benefit from the digital economy, according to a recent World Bank report. The report concludes that Cambodia still needs to address four challenges before absorbing the diverse benefits available from a digital economy.
According to World Bank report, the first factor is that Cambodia has low fixed-broadband subscriptions; secondly, Cambodia’s business owners had less than one quarter of all business websites in 2017, reflecting a lack of IT skills; thirdly, Cambodia does not have a guideline framework for digitising its economy; and the final factor relates to the development of infrastructure, regulations and skills.
On 26 March during a conference on “Digital Transformation to Industry 4.0” at The Great Duke Hotel, Prime Minister Samdech Hun Sen pointed out that promoting investment in infrastructure supports the digital sector.
Cambodia’s draft e-commerce law was recently approved following development by the Ministry of Commerce with support from the Asian Development Bank. This e-commerce law will play a vital role in supporting the development of Cambodia’s digital strategy.
According to the World Bank report, Cambodia’s government has already formed a working committee to support the Digital Government Strategy which consists of the Ministry of Economy and Finance, Ministry of Posts and Telecommunications, Ministry of Commerce, Ministry of Information, and the Council for the Development of Cambodia.