The China Association of Decorative Building Materials (CADBM) met with the Cambodia Constructors Association (CCA) on 12 September to study investment opportunities within the construction market in Cambodia.
Based in Zhejiang region, the China Association of Decorative Building Materials (CADBM) is a group of Chinese firms operating businesses manufacturing construction materials, ceramic tiles, and decorations.
During the meeting, 1st vice-chairman of the Cambodia Constructors Association Oknha Hann Khieng expressed strong optimism that the Cambodian construction market can still welcome more investors from China as well as other countries.
“They [the China Association of Decorative Building Materials] wants to come and study from us [CCA] the opportunities within our construction industry. Therefore, I recommended them to open a construction material supermarket, as I believe this is a good trend at the moment,” said Oknha Hann Khieng.
“At this stage, they want us to help them find the proper location for the project. After the feasibility study, if they like it, there will be a couple more meetings before the project kicks off,” he added.
According to Oknha Han Kheang, although the Cambodian construction market is quite small, investing in supermarkets is now the best time as the construction sector continues to rapidly grow.
“The Cambodian government provides many incentives for investors, for instance special economic zones, so that investors can operate their business with low production cost. The products can later be exported to the European countries or the United States for more competitive prices,” he added.