Chinese enterprises in the construction saw a surge at the CCA 2019 expo
Cambodia’s largest annual construction exhibition for 2019 saw a sharp increase in Chinese enterprises in the construction industry showcasing their products, thanks to the strong cooperation between Cambodia and China.
Held from December 5-7 at the Diamond Island Convention and Exhibition Center, the exhibition, which organized by the Cambodian Constructors Association (CCA), had showcased more than 1,000 products from 350 booths of around 207 local and international companies, with Chinese enterprises growing significantly.
Prominent businessman and Chairmen of CCA Neak Oknha Pung Keav Se said during the event that Chinese enterprise has seen a sharp increase compared to the previous year and the participation in the exhibition shows a positive sign for the construction industry as more products are available in the market.
“Our exhibition increased from year to year, especially this year, Chinese firms hope to expand their market here in Cambodia, and in fact, their showcased products are really interesting”, Neak Oknha Pung Keav Se said. More Chinese firms mean more products and technology available in the market plus prices are quite competitive, making construction cost lesser but with better quality, he added.
Xu Ningning, Executive President of China-ASEAN Business Council, said Chinese enterprises in the construction and related industries are entering Cambodia due to the friendliness of the relation between Cambodia and China. “China and Cambodia are increasingly cooperating in construction and related industries, and are showing complementary advantages and cooperative development,” he said.
He also added that the increase in Chinese enterprises is also due to Cambodia is stepping up its infrastructure construction projects causing an increase of demand for building materials, building materials machinery and construction machinery. According to Xu Ningning Chinese enterprises invested US$2.87 billion in the construction industry of Cambodia, ranking the first among foreign investments.