Chinese site accident kills 67
Health and safety regulations in Asia were highlighted again after 67 workers died when a platform they were working on collapsed on a construction site in China in November.
The accident took place on a huge USD1.1 billion expansion of the Fengcheng Power Plant in the eastern province of Jiangxi when a platform holding workers building the power plant’s cooling tower gave way.
Xinhua reported that Hebei Yineng Tower Engineering Co. Ltd. is building the tower for the plant which is owned by the state-controlled Jiangxi Ganneng Co. Ltd.
Xinhua also reported that the rescue effort involved more than 300 rescuers, two drones and seven cranes.