To capitalise on the strong demand for new modern lifestyles, developer Chip Mong Land launched sales of its ‘Park Land Condo TK’ on 24 May.
Stretching along Oknha Mong Reththy street in the main commercial area of Sen Sok district, this first condo project of Chip Mong Land is a 26-storey luxury condominium featuring many facilities which will best serve new modern lifestyles.
‘Park Land Condo TK’ is the first condo in Cambodia with a green rooftop garden along with a jogging track. The condo also comes with a huge 6 by 40 metre swimming pool, four floors of parking, a large playground, a modern fitness centre, co-working space, and a sky pavilion for tenants to host occasional social event.
Speaking at the launch ceremony, Mr Henry Leang, President of Chip Mong Land said, “Park Land Condo TK has been built in addition to our residential, villa and shophouse projects to meet the needs and the trend of modern-day people who choose affordable residences, clean, safe, mix-used services, good location, and especially living in a standard accommodation.”
Citing that the project is scheduled to be finished by 2022, Mr Henry Leang said, “Park Land Condo TK is built with unique architecture to provide a durable and modern home to customers.”
While presenting the project to potential customers, the company sales manager Mr Teng Koytry said that the company’s decision to enter the condominium market is because the company sees opportunities such as 1) the younger generation want to try a new way of living in condos 2) good location is important as current condo supply in Sen Sok district is only about 14%, and 3) the demand for affordable housing for newly-married couples.
For the sales launch for the first building with more than 1,300 units, the company will offer discounts of up to 5% and instalments without interest for up to two years at only US$499 per month.