Chip Mong’s Concrete Tiles and Pipes Receive ISO Standard Certificates from International Institution in Switzerland
The Swiss-based International Organisation for Standardisation (ISO) has awarded two ISO 9001: 2015 Standard Certificates for Chip Mong Industry products, namely their concrete tiles and pipes.
Because of the company’s investment in the latest technology from Italy and the use of excellent quality materials, Guidance Independent Certifications Ltd has recognised the standard of production as well as the quality of Chip Mong Industry products. As a result it awarded the ISO 9001: 2015 standard for concrete tile products and ISO 9001: 2015 standard for pipe products.
“The main reason why the concrete tile and pipe products have received ISO 9001: 2015 is because our factory has been able to produce up to 140 sheets of concrete tile per minute, while the pipe factory has the capacity to produce 500 tons monthly to serve the needs of our customers as well as the construction market in Cambodia,” said Mr James Henshaw, CEO of the company.
“The company has continuously developed and managed our business innovatively using quality management systems that continue to make better products and services. The ISO 9001: 2015 standard for concrete tile products and ISO 9001: 2015 for pipe products are very valuable to our company, and demonstrates the value of our efforts to deliver high quality products to customers. On the other hand, getting the ISO9001: 2015 certification adds confidence to our strategic partners, customers, and consumers,” said Mr Henshaw.
In addition to concrete tile and pipe products, Chip Mong Industry is also a leading supplier of concrete mixing in Cambodia. So far, Guidance Independent Certifications Ltd has issued ISO 9001: 2008 and ISO 9001: 2015 internationally recognising the quality standards of concrete mixing of Chip Mong Industry.