City Hall to Remove Messy Cables Along Two Main Streets in Phnom Penh
Phnom Penh Municipality has ordered relevant authorities to remove all messy hanging cables along two major streets in Phnom Penh to improve the city beauty.
According to the announcement dated 6 September 2021, the two streets are Preah Ang Yukunthor street (Street 19) linking Street 108 and Street 98 and Santhomok street (Street 89) linking Street 19 and Preah Sisowath Blvd.
The Phnom Penh Municipality also called for cooperation from people, businessmen, state-run units, and private companies to remove their cables within 15 days starting from the announcement date.