Compensation derailing Thai link
A rail link between Thailand and Cambodia scheduled to open by mid-2017 could be delayed by the need to provide compensation to 50 families still living along the train track in Poipet town.
The Poipet to Sa Kaeo in Thailand line cannot be completed until the families have been relocated from along a 1km section of track.
Cambodian Prime Minister Hun Sen and his Thai counterpart Prayut Chan-o-cha intended to officially open the route by taking the train to Cambodia together in July or August.
“I am not sure if we’re going to be ready for them to shake hands on the train, because a lot of work remains to be done,” Ly Borin, under-secretary of state at the Transport Ministry told the Khmer Times.