Construction Businesses Registering on Single Portal Worth US$1 billion in Investment Value
The Online Business Registration platform registered a total of 14,676 business applications, with a total investment of US$4,670 million in the capital in the two-year period since its launch.
According to a press release from the Ministry of Economy and Finance, business applications in the construction sector accounted for 21.6% or about US$1 billion of the investment value of total registered investment value.
Real estate-related business applications are US$681 million in investment amount or 14.6% of the total registered investment value.
The real estate-related business applications accounted for 8.7% of the total 14,676 registered business applications, the statement said.
The Online Business Registration platform is a single portal which is part of the reforms of the Royal Government of Cambodia to enhance competitiveness and improve the business and investment environment in Cambodia.
The government launched the first phase of the Online Business Registration platform on 15 June 2020, and the second phase on 15 September 2021. (Read more)