Construction law will encourage more responsibility and trust in real estate investment
Addressing the 3rd Workshop on “Construction Law” Dissemination Seminar on Construction Professionals at the Garden City Hotel in Phnom Penh, On February 21, 2020; Deputy Prime Minister Chea Sophara, Minister of Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction  (MLMUPC) talked about the importance of implementation of the newly adopted “Construction Law” which will contribute to strengthen and increase trust in real estate investment in Cambodia.
It should be reminded that construction law has 22 chapters and 111 articles. This law was just approved by the National Assembly and signed by the King on November 2, 2019. The purpose of this law is to establish principles, regulations, techniques, rules and procedures for the management of the construction sector in the Kingdom of Cambodia.
So far, the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction has held two dissemination seminars. Separately, this 3rd workshop was chaired by Deputy Prime Minister Chea Sophara, Minister of Land Management, Urban Planning and Construction to mobilize and build professional human resources on Engineering and architecture sector. This professional development and training aims to establish construction-related standard systems and legal frameworks on human resource management, training on contents of the construction law, and requirements of the profession in accordance with legal principles in creating and ensuring a favourable environment for professionals so that they can use their potential resources to contribute to the development of the country. For fourth dissemination seminars on the upcoming date in March 2nd, 2020, the ministry will focus for companies relate to construction industrial, construction companies and especially for construction consultant and design companies that the event will session in Garden City Hotel, Phnom Penh, start from 8 am under presiding over by Deputy Prime Minister Chea Sophara, Minister of Land Management, Urban Planning and Construction.
Installation of Green nets and tower cranes erected appear construction grow in Phnom Penh
The construction law is observed to meet the urgent need of regulatory requirements for the construction and real estate sector in Cambodia, while corresponding to the economic and development demand in all sectors, especially in the areas of construction and physical infrastructure, which have been noticeably increased. As stipulated in the General Provisions, the construction law is adopted to ensure that all construction in Cambodia must meet the safety and construction standard requirements and protect the interests of the building owner as well as the public interests. In addition to conforming to construction standards, another purpose of this law is to ensure that all construction projects participate in safe and sustainable development and beautiful design of cities and towns.
According to the new construction law, all construction must comply with the master plan and land use plan or urban planning in the commune, without permitting construction on public land, the lake, or some public place in the future, which would cost the national budget or time to address any unexpected effects. The requirement is to ensure that the development of the Cambodian construction sector is involved in sustainable development and social harmonization.
In addition to strengthening the human resource framework for the sector, the Deputy Prime Minister added, “the construction law also aims to contribute to promoting investments in the real estate sector in Cambodia by increasing trust among investors as a result of this construction law implementation. By ensuring that it complies with the standards and regulations required by this law, we can sell the property we have built and transfer the land and other properties with confidence and responsibility. As a result, residents and real estate investors will be more secure in transferring their property legally and without worry. ”
It should be highlighted that the new construction law was drafted under the cooperation between the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction of the Kingdom of Cambodia with the Ministry of Land, Transport and Tourism of Japan for the purpose of improving and maximizing the benefits of social development from the sector. His Excellency Deputy Prime Minister added, “After the dissemination of the course, all construction professionals who have participated in the training will receive confirmation of licenses from the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction for open their business operations  in accordance with the conditions set by the Ministry, especially conditions required by the Construction Law.”