The construction sector is one of the four main pillars of Cambodia’s economy and the sector has been responsible for attracting the most Foreign Direct Investment (FDI) to the nation and is expected to continue to do so in the future.
Economist Mr Teng De Lux told government news agency Agence Kampuchea Presse (AKP) in an interview that more than US$2 billion of FDI had gone into the construction sector in the first six months of 2018.
Citing the healthy political and economic situation in Cambodia, Mr Teng De Lux noted the significant benefits Cambodia had gained from the construction sector including job creation, stimulating a competitive environment and generating revenue through tax collection and tariffs.
However, Cambodia still needs more investment in order to prepare for unexpected changes in the global economy.
The same perspective has also been cited by the National Bank of Cambodia (NBC) in its semi-annual report. Indeed, this positive outlook for the construction sector is driven by three factors; growth in construction raw materials, an increase of credit for the construction sector andan increase in investment in construction projects. (Read more)