Construction Sector to Grow Stronger in 2019
As the construction sector continues to enjoy unprecedented growth, 2019 is expected to see a higher growth rate than in 2018, according to senior officials from the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC).
Speaking on the sidelines of the Cambodia-Korea Construction Materials Roadshow, H.E Chhan Soriyakphal, Director General of the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction said, “our prediction in 2019 is that the construction sector will increase more compared to 2018”.
He said that in the first 5 months of 2019, the construction sector had increased by more than 60% compared to the same period in 2018.
For the first five months of 2019, investment capital totaled US$2,894,357,266, a huge jump compared to the US$1,777,232,948 of investment approved in the first five months of 2018.
According to ministry data, from 2000 to the first 5 months of 2019, construction investment amounted to US$44.6 billion over a total of 45,265 projects.