CSX: Royal Railway Eligible to Apply for Bond Listing
The Cambodia Securities Exchange (CSX) has approved in principle that Royal Railway Plc, a subsidiary of the Royal Group, is eligible to apply for bond listing.
However, to complete the bond listing process, Royal Railway must follow more conditions to get approval from the Securities and Exchange Regulator of Cambodia and meet further listing requirements of the CSX, read the press release issued on 7 September.
Established in 2015, Royal Railway had a concessional agreement from the Cambodian government with support from the Asian Development Bank.
Royal Railway is the only company that provides rail transport services including rail freight transportation and passenger train.
Currently, the company operates two railway lines with a total length of 650km, the first line connecting Phnom Penh and Sihanoukville and the second connecting Phnom Penh to Poipet.