CVEA: Foreign Investors in Real Estate Projected to Increase 30% after Chinese New Year
President of Cambodian Valuers and Estate Agents Association (CVEA) Chrek Soknim has projected that the real estate market in Cambodia will see significant growth in 2022, especially after the Chinese New Year, with a 30% – 40% increase in foreign investors expected.
Mr Soknim provided the projection during a press conference on Wednesday 3 November.
“The recovery of the real estate sector is due to the government’s decision to reopen the country. As the number of cases has gradually dropped, the economy will also recover. As a result, foreign investors will start coming back,” he said.
“I say after the Chinese New Year because most real estate investors are from China. Most of them will invest after the new year. I think we will see at least 30% – 40% foreign investors next year,” he added.
During the press conference, CVEA and the ASEAN Valuers Association (AVA) also vowed to enhance the capacity of their real estate agents, with plans to establish shared guidelines and standards to regulate and certify real estate agents among all member countries. (Read more)