Draft Master Plan for Kep Development Set for End of 2019
The government’s draft master plan for the development of Kep province as a ‘relaxation and high-end tourist destination’, is set to finalized by the end of 2019, according to the Ministry of Tourism.
Speaking on phone with Construction & Property Magazine on 23 April 2019, Tourism Ministry spokesperson Mr Chuk Chumnor, said the Ministry of Tourism is planning a special master plan for Kep, as part of the coastal development vision of the four provinces.
“For Kep, we see that the potential is different from the other provinces [the four coastal provinces], so the Ministry of Tourism has planned to study setting up this area for high-class resorts, a luxury tourist destination,” he said.
As for the timeframe, Mr Chuk said that by the second quarter of 2019, the team will start the first phase of the study and as planned, from the second quarter through the end of the year or early 2020, the draft plan will be ready.
For the vision of the master plan, he said that the team will study all aspects including the environment, tourism, economy, with the government not wanting to have casino developments in Kep because Kep is a luxury and peaceful tourist destination.
When asked if Kep will only be for high-class tourists, Mr Chuk said that no but referred it as a place for relaxing travellers.
“Actually, it is not for high-income people, it means that, the vision is for the people to visit, but resorts are those that think about the environment, responding to the environmental standards, and does not have much impact to the environment,” he said. “It is for a quiet tourism, for relaxation, health tourism, not mass tourism”.
The four coastal tourism provinces in Cambodia have different development visions with Mr Chuk explaining that Sihanoukville is a multi-purpose economic and industrial zone, Koh Kong is an eco-tourism destination, Kampot is an agri and historical tourism destination, while Kep is set to become a luxury destination.