Educational Institutions Nationwide Will Get Revenue Tax Exemption for Five Years
The Royal Government of Cambodia has recently declared a tax exemption for public and private educational institutions nationwide. According to an announcement from the Office of the Council of Ministers on 27 February 2023, these institutions will be granted a five-year tax relief from 2024 until the end of 2028. The exemption applies to income tax, minimum tax, value-added tax, and withholding tax on interest and dividends.
However, all educational institutions must still pay property, withholding, patent, and salary taxes. Moreover, they must adhere to their obligations of registering the tax with the tax administration, maintaining proper accounting records, and submitting monthly and annual tax returns in compliance with the prevailing laws.
This move by the government is expected to significantly benefit the educational sector, enabling institutions to invest more in improving facilities and equipment and providing better quality education for students.