Introducing Lighting Sensors to the Cambodian Construction Industry
Mr. Thierry Lai, Director of Octopus Asia Pacific (Cambodia) Ltd, the distributor of Legrand in Cambodia
Legrand is a global specialist in electrical and digital building infrastructure, which includes the design and manufacture of a comprehensive range of lighting sensors. With more than 22 years’ experience in the electrical field, Mr. Thierry Lai, Director of Octopus Asia Pacific (Cambodia) Ltd, the distributor of Legrand in Cambodia is here to give us a more detailed explanation on the different sensors.
Can you introduce the Legrand sensors?
In Cambodia, many people think of Legrand only for switches, sockets and circuit breakers. However, we also have a wide range of products including sensors for different needs and according to your structure. The most commonly-used sensors are the stand lines which are the motion and presence sensors.
What are the advantages of sensors?
Sensors carry a lot of advantages, the first and foremost being to save energy. A study has shown that lighting represents 30% of the total electricity consumption in offices, 50% in schools, and 35% overall in retail. Legrand sensors can produce energy saving up to 90% compared to your traditional lighting.
Where would you advise installing the sensors?
It all depends on the customer needs. Legrand has different kinds of sensors which are suitable to install anywhere. However, the most common places are toilets, corridors, conference rooms, lobbies, staircases, lift landings etc. Moreover, Legrand also designs and manufactures a comprehensive range of lighting management solutions improving efficiency and comfort by automatically providing building occupants with the correct levels of lighting. For example, even in an open workstation using Legrand presence sensors, the lights are kept on as long as someone remains in the area. All Legrand sensors are equipped with photocells which automatically switch or dim lighting based on presence and daylight levels.
What is the market for sensors in Cambodia?
We introduced Legrand sensors in 2015, and the market was not yet matured at that time. However, we noticed that more and more buildings are now going on energy saving as the electricity cost is very high in Cambodia. Since the beginning of 2018, we have been supplying quite a few condos and office buildings. As a distributor of Legrand, do you offer any other service or survey? Besides our Sales Team who are here to introduce the sensors to the electrical shops, we also have our in-house engineering team who are usually at the disposal of the M&E contractors to survey and advise on the type of sensors that are needed which is free of charge if they purchase the Legrand sensors. On the other hand, we also provide the installation service which is, of course, charged at a very reasonable price.