15 Major Cambodian Construction Projects Proceeding
Hoping to accelerate robust economic growth and to cope with the city’s expansion and rapid growth in vehicles, Senior Minister and Minister of Public Works and Transport H.E. Sun Chanthol has recently unveiled a raft of plans to develop infrastructure in various locations across the country.
1. Second Ring Road – Phnom Penh
The second ring road is reportedly costing USD72 million and links Russian Boulevard to National Road No.2. Currently under construction, the road is expected to be finished by 2019.
2. Third Ring Road – Phnom Penh
The Cambodian government has set a schedule for the third ring road to commence building sometime in 2018. The working discussions on the development of the outer ring road development are now complete. The road will connect to National Roads No.1, 2, 3, 4 and heading to National Road No.5.
3. Phnom Penh-Sihanoukville Expressway
The expressway will connect the capital to the coastal province of Sihanoukville and will stretch 190km long and 25m wide with two lanes. Ground breaking on the USD1.9 billion project will soon get under way now working discussions are complete and following the signing of the agreement for the project implementation.
4. National Road No.5 expansion
The National Road No.5 expansion will link the outskirts of Phnom Penh at Prek Kdam to the rice bowl of Battambang province. The Ministry of Public Works and Transportation has already put in the bid for the four-lane expansion.
5. Railway Stretch to Phnom Penh International Airport (PPIA)
Developed by local conglomerate the Royal Group, a 10-km railway linking the city to PPIA, is expected to be finished in 2018. Upon completion, it will take 15 – 20 minutes to travel from within the city to the airport.
6. Railway line linking Cambodia and Thailand
The rail line, located in Banteay Meanchey province and linking Serei Saophoan to Poipet and Thailand, is being upgraded. The international connection between Cambodia and Thailand’s metre-gauge railway networks, pledged by both countries’ prime ministers in 2015, is set for completion in November 2018.
7. National Road No. 3 expansion
The road will be expanded into four lanes from Phnom Penh to Thnal Bombek.
8. National Road No.11 Rehabilitation
The construction to renovate National Road No.11 will start from Neak Loeung bridge to Thnal Totoeng.
9. Mekong River-Stueng Treng Bridge
The bridge connection across the Mekong River to Steung Trang in Kampong Cham stretches 1,131m long. The construction is on track though there is no end date set for the completion.
10. National Road No.5 expansion
The road expansion links Battambang to Serey Sophorn in Banteay Meanchey. The 4-lane extension is underway though no timeline is set for completion.
11. Phnom Penh-Bavet Experessway
The Phnom Penh-Bavet expressway was first approved for a feasibility study led by the Japanese International Cooperation Agency (JICA) in 2015. The landmark project is being re-studied by the JICA team with no end date set for completion.
12. Phnom Penh Skytrain
The proposed Automated Guideway Transit (AGT) line, would include more than 10 stations with a 3-car train capacity to accommodate 330 people. A feasibility study on AGT line is currently under, with no set timeframe for completion.
13. Deep-sea port in Sihanouk
The deep-sea port is reportedly costing USD200m. The container terminal expansion is aimed at addressing a surge in the volume of containers passing through the country. The terminal facility will be 14.5m deep and work on the expansion is to be ready by 2022.
14. Water Taxi Service
The Water Taxi Service is a passeenger trasport service via the Tonle Sap and Tonle Bassac rivers in the capital to reduce traffic congestion. The proposed USD22m waterway will run run 25km from Prek Phnov bridge on the northern outskirts of Phnom Penh south to Takhmao City in Kandal province.
15. Battambang to Koh Kong to be connected by new road
A new road will link Battambang to Koh Kong, heading to coastal Sihanoukville province. A feasibulity study is currently on track for the massive project.