The Banteay Meanchey Provincial Authority and relevant officers are working on the protection to reorganise the Pongro conservation zone which covers an area of 1,576 hectares, according to an official meeting on 7 February.
Located in Sangkat Kampong Svay, Serey Sophorn city, the Pongro Conservation Project aims to preserve the forest for the next generation and contribute to the protection of the environment.
Mr Ly Sary, Deputy Governor of Banteay Meanchey province, urged all working groups to inspect the actual location and study the relevant legal documents for the project.
The deputy governor also urged spreading awareness to stakeholders and the public to help contribute to this project.