17 families in Thlok Andong village affected by the Siem Reap 38-road project have volunteered to move to the newly-arrange plots of land in Banteay Srei district, according to the Siem Reap provincial administration on 26 May.
The same source added that 17 out of the 19 families living in the middle of the construction site in Thlok Andong village in Slor Kram commune will soon demolish their homes and move to the new location.
The new location is in the Run Ta Ek Development Area, Tani village, Banteay Srei district. Besides giving a new home and land plot, the provincial administration will also equip the new area with electricity, clean water, an irrigation system, and other supporting infrastructure.
Earlier this month, a total of 431 families living on state land along the Siem Reap River from the Neak Bridge to the Angkor Bridge in Slor Kram commune, have also agreed to demolish their properties and relocate to the same government-provided land plots in Banteay Srei. (Read more)