26 Firms Apply for Bidding on Solar Farm in Kampong Chhnang
26 private companies have applied for public bidding on the Cambodia National Solar park project in Kompong Chhang province, with the tender winner to be be declared after consideration on the investment and electricity price proposed by each company.
In the public bid opening on the Cambodia National Solar Park Project held at Electricity Du Cambodge (EDC) on 29 May, Pa Nimol, deputy director general of Energy at Ministry of Mine and Energy said that 26 companies will be evaluated on the investment quality before the winner is publicly declared.
Since the opening of bidding on the solar park project, 148 companies have bought the applications, Mr Nimol said.
The public bid opening on the Cambodia National Solar Park Project is the first project with a 60 megawatt capacity and will be built on a build-own-operate (BOO) basis in Kampong Chhnang province under the cooperation of Asia Development Bank.
The 60-megawatt solar park project, which part of the ADB’s project to generate 100 megawatts, will generate power after 24 months of the agreement being signed with the successful tenderer.
According to a statement issued by Electricite du Cambodge (EDC), it will purchase the electric power generated at the plant under a long-term power purchase agreement (PPA). The tariff proposed by the developer must be less than US$0.076 per kilowatt hour (KWh).
Last week, ADB approved US$7.64 million in loans for building the 100-megawatt solar park.
Cambodia currently has a 10-megawatt solar farm in Bavet and a 20-megawatt solar farm in Kampong Speu province with both generating power to supply to national grid.