Being a global enterprise with solutions for pre-engineered steel building and steel structure, Pebsteel has gained credibility from customers with a series of projects in over 50 countries. Pebsteel has made continuous efforts to improve itself and maintain its pioneering and leading position for 30 years.
• Build a solid foundation for the pre-engineered steel industry in Cambodia and Asia.
Mr. Adib Kouteili – Pebsteel Co-founder and Director, set foot in Asia in 1993 and recognized the potential of “a sleeping Asian powerful tiger.” At that time, the Asian economy focused on integration and economic development and looked forward to becoming an industrialized land. However, the concept of “pre-engineered steel building” – which had appeared in the US in the 1960s and then expanded to Europe – was still strange to Asians. To catch such an opportunity, Mr. Adib Kouteili and Mr. Sami Kteily – Pebsteel’s Executive Chairman and Co-founder in 1994, made Pebsteel the first company to introduce “pre-engineered steel” technology in Southeast Asia.
Besides, Pebsteel’s founders have pioneered the concept of “pre-engineered steel building” with international standards in Cambodia and contributed to the development of the production industry as well as the process of industrialization and modernization.
• 3 decades of continuous efforts to maintain high-quality service
Pebsteel staff always focuses on customer satisfaction. This is shown in its commitment to bring in high-quality service in all phases, from design to process and installation.
Pebsteel’s customers can rest assured that our process of conscientious consultancy is totally free of charge. All blueprints designed by Pebsteel engineers conform to international design standards, with specific plans based on particular requirements for each project as well as each customer’s expectations and needs.
Also, Pebsteel staff carefully brings distinct values to the process of consultancy. Thanks to the application of advanced steel processing technologies, Pebsteel can optimize the volume of used steel and the durability of each project, contributing to the minimization of natural resources. A flexible combination of high-class materials, high-quality norms, and green, sustainable solutions has helped Pebsteel succeed in shaping the industry norm.
The process of manufacturing and installation, supervised by Pebsteel’s experts and engineers, is always in strict conformity with quality control from input sources and carefully checked and evaluated based on international norms of durability and environmental protection. Such investment is just for the sake of projects with perfect quality.
• Keep strong commitments and always join hands with customers.
Apart from its contribution to the construction of sustainable and enduring works, Pebsteel also deserves to become a leading credible partner in the pre-engineered steel building industry and steel structure with long-term commitments. In the context of higher and higher completion, Pebsteel always guarantees the most rapid processing time, the most adequate budget, and the best quality. With a credible maintenance policy (10-year guarantee of the whole work structure, 3-year no-leak guarantee, 2-year guarantee of material), Pebsteel has got an “extra point” from customers in over 50 countries with low operation and maintenance cost for each longtime work.
All Pebsteel staff believe that each project starts a new enduring relationship. Therefore, they always endeavor to provide unlimited maintenance and customer care service even when the work has been completed.
Thanks to the right and distinct business thinking, Pebsteel has built a solid foundation and created professional values for Cambodia and Asia’s pre-engineered steel industry. With a series of imprints over 30 years, the enterprise has confirmed its “Greatness in the vision for a sustainable future” from the industry leader.