In a bid to expand the real estate business across Southeast Asia, the Cambodian Valuers and Estate Agents Association (CVEA) organised the ARENA 2018 convention and exhibition at the Sofitel Hotel Phnom Penh, Cambodia.
Under the theme “How to run real estate companies in ASEAN”, the three-day (August 23-25th) event brought together almost 700 real estate salespeople, estate agent valuers, appraisers, investors and developers, from across eight countries in the ASEAN region.
Marking the great success and progress in the real estate sector, Mr Charles Vann, representative of Neak Oknha Pung Kheav Se, Chairman of the Cambodia Constructors Association (CCA) said this event will be very beneficial to all participants.
“This event is a great opportunity to absorb knowledge and learn experiences from those countries while they deliver their presentations about their experiences and successful key points in the real estate sector” he said.
Meanwhile, Dr Kim Heang, President of CVEA is very optimistic about the real estate sector while pointing out that “there are no borders in doing real estate business”.
Founded in 2012, the ARENA is a networking platform representing almost 20,000 association members and 100,000 real estate practitioners.
This year’s event is co-sponsored by the Housing Development Association of Cambodia and Canadia Bank Plc.