62% of AmCham Survey Say Buying Real Estate in Cambodia a Good Investment
Over 62% of respondents of the recent Real Estate & Construction Survey conducted by AmCham Cambodia have said that buying property in Cambodia now is a good investment as the market has started to see an increase in international investors.
According to the Khmer Times, the survey was drawn from 517 respondents in different segments of the population including ministries and the government sector, banks and financial institutions, the legal and compliance sector, and the private sector.
The report said that over 63% believed the property prices will increase in the next 12 months as the market continues to recover from the COVID-19 crisis.
However, over 57% of the respondents felt that the market is unaffordable. This opens up the opportunity for developers to target the lower to middle-class buyer segment.
The land is still the most preferred investment with 43% of participants choosing to invest in land. This number is followed by Boreys, condos, and commercial property at 23.96%, 20.83%, and 6.25%.
The report added that nearly half of the participants indicated there are issues of oversupply. However, as the country is open, more foreign investments are expected.
Another report from the Realestate.com.kh website showed that currently, 51% of real estate buyers were Cambodians, followed by Chinese and American at 26% and 23%.
The Chroy Changvar district of Phnom Penh is the favourite area for property buyers. Sen Sok and Chamkarmon are second and third.