ADB, EDC Ink Deal to Build 2GW Solar & Battery Storage Facility in Cambodia
The Asian Development Bank (ADB) has signed an agreement with Cambodia’s Électricité du Cambodge (EDC) to support the development of 2 gigawatts (GW) a solar power plant in Cambodia.
The agreement aims to help the country achieve its goal of carbon neutrality by 2050, according to an ADB press release issued on 2 November.
Under this agreement, ADB will help EDC conduct a nationwide study on building more solar power plants and battery energy storage systems (BESS). The project will be implemented from this year through 2030.
ADB will also assist EDC in bidding out a 100-megawatt pilot project, which will be built, financed, and operated by the private sector. The pilot project is expected to mobilize up to US$100 million in investments and serve as a model to replicate fast and efficient procurement of affordable renewable power in Cambodia.
This development of 2GW of solar power is in line with the strategy of the Cambodian government to meet its growing energy demand by maximizing the adoption of renewable energy.