The Asian Development Bank (ADB) announced in October that it will loan the Cambodian government USD70 million loan to help develop transport infrastructure in the kingdom.
As part of the ADB-backed Greater Mekong Subregion Southern Economic Corridor programme aiming to link Ho Chi Minh City, Phnom Penh and Bangkok, the loan will be used to improve national roads in Prey Veng, Siem Reap and Svay Rieng provinces.
The 147km of roads targeted in these provinces have been identified as requiring upgrades to improve safety and reduce flooding.
“Apart from enhancing existing roads in the three focus areas, the project will also help improve the government’s capacity in road asset management,” said Oyunchimeg Erdene, a senior transport specialist at the ADB, said in a press release.