A new affordable housing project, TKS Residence, has officially launched, aiming to contribute to the growth of the Pochentong area and to provide modern homes at affordable prices to customers.
Located in the Pochentong area only 1.5km from the Russian Blvd, the project is being built on approximately 4 hectares of land with a total of 100 houses for the first phase.
The highlight of the project is the affordable price, which starts from US$81,500 for a luxurious flat house.
Though with affordable price, the project owner also focuses on quality and design, by partnering with international companies such as Starline Global’s and Negocia Capital, as well as many local investors to ensure the best construction standards.
According to the Operation Manager of Negocio Property, Mr. KONG S. Bandith, the idea of the housing project came up because the land is conveniently located in one of the Capital city’s upcoming strategic locations what makes this project different from other affordable housing is its prime location. Pochentong is a high potential location, providing comfort and convenience to residents as it is surrounded by markets, schools, infrastructure, and especially the shopping mall within the project itself.
To celebrate the official launch, TKS Residence is offering instant discounts of up to US$6,500 with many other prices from August to September 2021.