Due to the continuous spike in COVID-19 cases, the Phnom Penh Municipality issued an order on April 23 to close all state and unregulated markets in Phnom Penh for 14 days, from 24 April to 7 May.
According to the announcement, state markets and unregulated markets refer to early-morning markets, community markets, markets in land plot communities, markets around hospitals, and street markets, among others.
In addition, the municipality has ordered vendors, market staffs, security officers, and related families involving in market operations from 17 April to go test for COVID-19 and do self-quarantine.