Another private company, Delcom Campuchea PLC Ltd, started a trial operation on gold production in Preah Vihear province in early August and to date has extracted over 20kg of gold.
HE Ung Dipola, Director General of the General Department of Mineral Resources, Ministry of Mines and Energy, provided this figure at a press conference on 09 August.
“Cambodia has a new company, Delcom, which is a medium-sized company that has started refining gold for the first time,” he said.
“Since 04 August 2022, 20 kilograms of gold ore have already been refined and the firm plans to produce 340 kilograms per year,” he added.
Delcom Campuchea PLC Ltd, a joint venture between local and Chinese investors, obtained a gold exploration license in 2009.
Regarding the gold production of Renaissance Minerals (Cambodia), he stated that the company had produced 232 gold bars, equivalent to about 3,543 kilograms, and paid more than US$5.1 million as royalty income to the state. (Read more)