300 trust transactions worth over US$426m recorded in Cambodia as of Dec 2022
As of 16 December, 2022, 300 administrative transactions with an estimated capital of US$426 million have been registered at the Trust Regulator, according to an official meeting on 16 December.
The number of registrations has increased significantly, from 17 cases to over 300 cases, reflecting the rapid growth of the Cambodian trust sector.
The 2019 Trust Law is enforced to set out rules and procedures to establish, register, manage and control four types of trusts which are Commercial Trust, Public Trust, Social Trust, and Personal Trust.
This Trust Law contains comprehensive regulations and rules to govern the rights, duties and responsibilities of the trustor, trustee and beneficiary. It also provides a comprehensive understanding of each type of trust and its purpose.
The Non-Banking Financial Services Authority has also recently issued guidelines for the recognition of appraisal companies and real estate appraisers in the field of trust investment. (Read more)