Australia Hands Over Strategy Documents to Support Digital Smart City for Sihanoukville
The Australian Embassy to Cambodia has handed over strategy documents and a feasibility study of pilot smart parking to support the Preah Sihanouk Administration to transform Sihanoukville into a digital smart city.
The Handover Ceremony was presided over by Chargé d’Affaires Andreas Zurbrugg and Mr Kong Vitanak, Deputy Governor of Preah Sihanouk on 23 June 2022.
This report will be a good model for the trade and public-private partnership sector for the city to generate revenue for scaling up smart parking solutions citywide.
In addition, it provides a potential model for implementing other smart city services with private sector participation.
Australia has selected Sihanoukville as one of the priority destinations for smart city development since 2020 through the AUD 51.7-million Investing in Infrastructure (3i) program. (Read more)