Austria Wants to Invest in Technology in Hydropower Industry
Austria is interested in investing and supplying technological equipment as well as technology for hydropower development, connectivity infrastructure, and energy management, according to a meeting on 13 May 2022.
The meeting took place between HE Dith Tina, Secretary of State of the Ministry of Mines and Energy, and Mr. Guamur Sucmer, Community Advisor of the Austrian Embassy.
The two sides discussed the development of a strategic plan for Cambodia’s energy development.
Recently, the US Congress also expressed interest in investing In Cambodia’s energy industry. (Read more)
According to the Secretary of State, the Master Plan for Energy Development 2021-2024 will soon be approved enabling Cambodia to have enough clean and affordable energy.