The US$34 billion Bandar Malaysia mega-project will be re-launched according to the Malaysian government after the development was halted in 2017 following a dispute between the Malaysian and Chinese consortium partners.
Malaysian Prime Minister Mahathir Mohamad announced in late April that the Kuala Lumpur project would continue with the same partners, Iskandar Waterfront Holdings (IWH) and China Railway Engineering Corp (CREC) and with the government holding a 40% share.
The project will see construction of 200ha of shopping malls, canals, 10,000 affordable homes, theme parks, cultural villages, a financial centre and CREC’s US$2bn regional headquarters.
The original use of the development as the terminus of the high speed rail line from Singapore is not part of the plans as the rail project remains suspended.