Bentley Systems Announces Finalists
Bentley Systems, a leading global provider of comprehensive software solutions for advancing infrastructure, has announced the finalists in the Year in Infrastructure 2018 Awards program. The annual awards program honours the extraordinary work of Bentley users advancing infrastructure design, construction, and operations throughout the world. Twelve independent jury panels of distinguished industry experts selected the 57 finalists from 420 nominations submitted by more than 340 user organisations around the world.
The finalists will present their innovative projects to their peers, the jurors, industry thought leaders, and more than 130 members of the media as part of related infrastructure forums at Bentley’s Year in Infrastructure 2018 Conference, to be held later this year, 15 October through 18, in London at the Hilton London Metropole.
Chris Barron, Bentley Systems’ chief communications officer, said, “The Year in Infrastructure Conference is an ideal opportunity for infrastructure leaders from around the world to network with their peers, and learn about technologies and best practices to accelerate their organizations’ digital advancement. As part of the conference, we are pleased to congratulate and acknowledge the awards program finalists for their excellent work, and to provide conference attendees with the chance to meet the finalists and watch their project presentations, which represent this year’s most outstanding going digital advancements in infrastructure.”
Since 2004, the Year in Infrastructure Awards program or formerly known as the Be Inspired Awards has showcased excellence and innovation in the design, construction, and operations of infrastructure projects around the world. The Year in Infrastructure Awards program is the only global competition of its kind, which encompasses all types of infrastructure projects. The awards program is open to all users of Bentley software and is adjudicated by independent panels of industry experts who select finalists for each category.
Bentley’s Year in Infrastructure 2018 Conference is a global gathering of leading executives in the world of infrastructure design, construction, and operations. The conference features presentations, panel discussions, workshops, and demonstrations exploring the intersection of technology and business drivers, and how software technology is shaping the future of infrastructure project delivery and asset performance.
This year’s conference will include:
Thought-provoking keynotes by industry leaders including Chair of National Infrastructure Commission for the UK, Sir John Armitt, and Chief Strategy Officer for Siemens AG, Dr. Horst J. Kayser
Digital Advancement Academies—interactive half-day learning sessions led by subject matter experts in their areas of expertise including BIM advancement, construction, constructioneering, digital advancement research, process industries, and reality modeling
Live technology presentations and panel discussions from Bentley’s strategic partners – Microsoft, Siemens, and Topcon
Opportunities for attendees to meet for one-on-one discussions with awards finalists
Informative industry forums and panel discussions Year in Infrastructure Awards finalists’ presentations on October 16 and 17
Evening ceremony and gala featuring announcement of the Year in Infrastructure Awards winners on 18 October.
The finalists for Year in Infrastructure 2018 awards for going digital advancements in infrastructure, please click on the link to Bentley’s website.