Bentley Systems and Enactus on Tuesday announced the winning teams of the 2025 iTwin4Good Challenge. The winners addressed some of the world’s greatest challenges—from construction waste and plastic waste to abandoned mine sites—and repurposed them into sustainable inventions using Bentley Systems’ iTwin technology.
Among candidates from the U.S., Germany, Canada, the UK and Ireland, and Brazil, three teams—SiTESalvage from the UK & Ireland, Basola from Germany, and EcoTwins from Canada—were selected as the winner, runner-up, and second runner-up, respectively.
The winner, SiTESalvage, tackled the issue of construction and demolition waste by developing a digital twin-powered platform and marketplace that helps divert waste from landfills. By using iModels to provide visibility into upcoming demolition projects, the platform enables stakeholders to identify, plan for, and repurpose available materials.
Basola addressed the pressing challenge of plastic waste by creating a solar-powered pyrolysis reactor that transforms discarded plastics into usable fuel. Leveraging iTwin technology alongside IoT sensors, the team designed a solution that not only converts waste into a resource but also actively monitors the reactor’s performance to enhance safety and simplify maintenance.
Lastly, EcoTwins tackled the land-use challenges associated with expanding renewable energy projects. Their solution explored how abandoned gold mine sites—often overlooked or left unused—can be repurposed to host solar and wind energy developments. The team created a framework for evaluating the energy potential of these sites while also addressing possible land-use conflicts.
The 2025 iTwin4Good winner, SiTESalvage, will go on to present their project at the Enactus World Cup 2025 in Bangkok.
“At Bentley, we are inspired by how this year’s student teams applied digital twin technology and innovative thinking to real-world challenges,” said Chris Bradshaw, Chief Sustainability and Education Officer at Bentley Systems.
Enactus is the world’s largest experiential learning platform, developing entrepreneurial leaders and social innovators across 35+ countries. Enactus engages over 50,000 students annually in projects that build essential leadership, project management, and enterprise skills while creating meaningful economic, social, and environmental impact.
Bentley Systems is a world-renowned infrastructure engineering software company that helps partners design, build, and operate better and more resilient infrastructure for transportation, water, energy, cities, and more through digital twin solutions.