Winners to be Announced at the 2025 Year in Infrastructure Conference, Taking Place in Amsterdam on October 14-15
EXTON, Pa. – February 17, 2025 – Bentley Systems, Incorporated (Nasdaq: BSY), the infrastructure engineering software company, today announced nominations are now open for the 2025 Going Digital Awards. This renowned global program recognizes the very best digital advancements in infrastructure delivery and performance. Independent jurors—consisting of thought leaders and experts in their field—select the winners from among the world’s most extraordinary infrastructure projects. The deadline for nominations is March 31, 2025.
Celebrating over 20 years, the awards program has recognized more than 5,250 of the world’s most outstanding infrastructure projects. This global program is open to all Bentley software users and nominations are encouraged across a range of categories, encompassing all forms of infrastructure projects and stages—from design and construction to operations.
Three finalists will be chosen within each of the 12 award categories. Finalists will attend Bentley’s Year in Infrastructure conference and Going Digital Awards program in Amsterdam, October 14-15, 2025, as guests of Bentley. As part of the conference, finalists will win a trip to the Year in Infrastructure and Going Digital Awards to present their projects before an independent jury of industry peers and key members of the press. In addition to the juried awards, Bentley’s founders will honor select projects representing organizations or individuals making meaningful contributions to infrastructure advancement. Winners will be announced on October 15 during the Going Digital Awards ceremony.
Going Digital Awards projects will also be profiled in Bentley’s Infrastructure Yearbook, which is distributed to an international audience comprised of government officials, industry influencers, media, industry analysts, and Bentley users.
Proudly representing Cambodia in the year 2024, the Phnom Penh-Bavet Expressway project, led by a team from CRBC, participated as a finalist in the Road and Highway category awards.
For more information about the 2025 Going Digital Awards program, or to nominate a project, visit the Going Digital Awards website.
Caption: Winners of the 2024 Going Digital Awards celebrate their accomplishments. Nominations are now open for the 2025 awards. Image courtesy of Bentley Systems.
© 2025 Bentley Systems, Incorporated. Bentley, the Bentley logo, Bentley Open, Bentley Infrastructure Cloud, AssetWise, iTwin, MicroStation, ProjectWise, SYNCHRO, and Seequent are either registered or unregistered trademarks or service marks of Bentley Systems, Incorporated or one of its direct or indirect wholly owned subsidiaries.
Winners to be Selected and Announced at The Year in Infrastructure and Going Digital Awards Event in Vancouver EXTON, Pa. – March 14, 2024 – Bentley Systems, Incorporated (Nasdaq: BSY), the infrastructure engineering software company, today announced its call for nominations for the 2024 Going Digital Awards in Infrastructure. The awards, which are judged by […]
Tell Your Story to A Global Audience! Project nomination submissions are now open! deadline to submit is April 15 Bentley Systems is thrilled to announce the call for nominations for the esteemed 2024 Going Digital Awards in Infrastructure celebration in Vancouver, Canada. This prestigious accolade celebrates the innovative advancements and excellence within the infrastructure sector, […]