Booyoung Group to provide 60 buses to Sihanoukville for city bus project
Korean company Booyoung Group plans to provide 60 buses to the Sihanoukville provincial administration for the City Bus project by 2024.
The agreement between the parties is expected to be signed soon, according to SHV Governor Kouch Chamroeun on 15 February.
“Recently, I was told by PM Samdech Hun Sen that Booyoung Group will deliver 60 buses to Sihanoukville. Now we are preparing the procedure,” said HE Chamroeun.
“We are expected to receive those buses within a year. The provincial administration will be the one who manages them, similar to the one in Phnom Penh, he added.
The project will help ease the commute of students in remote areas to schools in the city, tourists, and general citizens.
Progress on Dang Kambit Reservoir Dam Reaches 46%
The construction of the Dang Kambit Reservoir Dam in Sre Khsach Village, Dang Kambit Commune, Sandan District, has achieved a significant milestone, reaching 46% completion as of December 20, 2024. This update follows an on-site inspection led by HE Chuon Bitthol, Undersecretary of State, on behalf of HE Tho Chetha, the Minister of Water Resources […]