Borey Market Remains Robust with 39 New Launches in Past 6 Months: CBRE
Despite the COVID-19 crisis, the borey market in Cambodia remains strong compared to other real estate subsectors, especially for low- to medium-priced projects, with 39 new launches in the last six months.
According to a CBRE Cambodia report released on 7 April, the number of borey projects in Cambodia will continue to increase, with more than 300 projects expected by the end of this year and nearly 400 by the end of 2023.
In terms of prices, there was a slight decrease for flats, link houses, and twin villas. However, quoted prices of shophouses increased by 4% during the last six months.
The report states that the reason why this market is popular is due to low-risk factors in development.
Developers can build their boreys in phases based on capital collected from the buyers, which makes their cash flow unobstructed. Unlike condos, the project owner must finish the whole building at once.
Given the low-risk investment, almost half of the new borey projects developers are new players.
Besides, high demand is also another factor that keeps the market robust, especially for suburban projects with low to medium prices.