Cambodia has significantly expanded its agro-industrial sector with the establishment of 19 large-scale rice and grain mills, backed by an investment of over USD 342 million, as announced by HE Hem Vanndy, Minister of Industry, Science, Technology, and Innovation.
In addition, there are 19,570 small and medium-sized rice mills across the country, collectively representing an investment of more than USD111 million, underscoring Cambodia’s ongoing focus on its agricultural infrastructure. These developments were unveiled during the 7th Cambodia Rice Forum on 10 September 2024.
According to a report from the Rice Federation of Cambodia, the country exported 412,023 tons of milled rice, valued at USD305 million, to 65 international markets in the first eight months of 2024. The European Union remains the largest importer, with 208,023 tons worth USD 161 million. China imported 77,792 tons valued at USD 48 million, while ASEAN countries received 83,095 tons, generating USD 56 million in revenue.
Cambodia also exported 3.3 million tons of paddy rice to neighbouring countries during the same period, earning USD 918 million. Notably, the country exported over 6 million tons of agricultural products in the first half of 2024, marking a 60% increase compared to the same period in 2023. (Read more)
A significant development in Cambodia’s agricultural sector is underway as a leading company from Yunnan Province, China, has announced plans to invest in flower cultivation and supply within the country. This initiative follows discussions held on 27 November 2024 between Mr. Suon Sophal, Deputy Secretary-General of the Cambodian Investment Committee, and a Chinese delegation led […]
Kampong Thom province is set to establish a transformative cashew industrial park, following PM Samdech Hun Manet’s swift approval just one day after the proposal was submitted. Announced during the closing ceremony of the 2024 work review and the 2025 planning session of the Ministry of Land Management, Urban Planning, and Construction on 26 November […]