Cambodia imported US$327 million worth of iron and steel in the 11 months of 2022, a year-on-year increase of 22%.
Iron and steel are products in the list of import statistics by the top 20 commodities (chapter) in November 2022 of the General Department of Customs and Excise.
The import of iron and steel accounts for 1.2% of the total import value of US$27.74 billion.
The increase in the import value of iron and steel came amid the construction sector growing.
In Q3 of 2022, the government approved a total of 1,175 construction projects, an increase of 147 projects or 14.3% compared to the same period last year, according to the economic and financial statistics bulletin for the third quarter of 2022. (Read more)