Cambodia Imports Almost US$150m of Iron & Steel in Five Months
Cambodia imported a total of US$149 million worth of iron and steel in the first five months of the year, up 19.8% from the same period last year.
According to the General Department of Customs and Excise, the volume of steel and steel imports contributed about 1.1% of the total import value of US$13.057 billion, an increase of 11%.
Data from the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction shows that in 2021, 4,303 construction projects nationwide with a floor area of ​​12,998,072 square metres and an investment capital of approximately US$5,333 million were approved. (Read more)