The Ministry of Mines and Energy (MME) has issued a new Prakas to regulate steam power operations, requiring all businesses related to this sector to request a permit prior to operation.
According to Prakas No. 0305 dated 4 November 2021, any companies willing to develop, build, install, and operate steam power, both direct and indirect usages, must first apply for a permit from MME.
Companies that develop, build, install and operate steam power for selling purposes must apply two permits, one for steam power production and another for power selling.
Similarly, companies who wish to establish two-in-one steam power and electricity plants must also apply for two permits.
Any companies operating without permission are subjected to a fine from 400,000 Riels to 4,000,000 Riels per day plus other penalties.