Multiple infrastructure and facilities within the Battambang Provincial Teacher Education College have recently been inaugurated under the presidency of Education Minister HE Hang Chuon Naron and Japan Embassy representative Karimata Atsushi.
Those facilities include an administration building with 2 floors and 29 rooms, a teaching building with 3 floors and 30 classrooms, an IT & Library building with 2 floors and 10 rooms, a multi-purpose hall with 1 floor and 15 rooms, and a Women’s dormitory building with 3 floors and 17 rooms.
The facilities were built with a Japanese grant along with the renovation of school buildings, gates, fences, gardens, drainage systems, volleyball courts, concrete roads, and parking areas, among other amenities.
HE Hang Chuon Naron said these co-achievements between Cambodia and Japan will make a significant contribution to the reform of the education sector in Cambodia for sustainable development.