Photo by Adventures of a Regular Guy
Cambodia has asked 4PX Express of Alibaba Cainiao Logistics Group to consider selecting Kompong Chhnang Airport as logistics hub as part of the cross-border e-commerce trade within the Cambodian marketplace.
Speaking during the meeting with the company on 18 March 2019, Senior Minister and Minister of the Ministry of Public Works and Transport (MPWT) H.E Sun Chanthol asked 4PX Express to consider using the airport as a place for e-commerce in Cambodia because it is in a central location which allows for interconnection through rail, waterways, expressways and national highways.
The suggestion came for the old, currently unused Kompong Chhnang Airport to be used as a cargo hub for goods.
At the same time, the Royal Government of Cambodia will facilitate trade through diversifying transportation infrastructure, creating international warehouses, and facilitating with administrative documents.
In fact, the government has recently announced plans to construct Cambodia’s longest and bridge linking Kampong Chhnang to Kampong Thom province. (Read more)
Kampong Chhnang Airport was built sometime in 1977 and remains Cambodia longest runway at 2,400 metres long. The government has also conducted a feasibility study to build a new airport in the province.