Cambodia, Vietnam discuss toll highway
Construction of toll highway between Cambodia and Vietnam was the subject of discussions between the two governments in January.
The 232km National Road No.1 currently links the two neighbouring countries with travel time recently improved with the opening of the spectacular Kizuna Bridge.
The planned toll road would link the two nations with a new 147km route running through Bavet City but still using the new bridge.
Cambodia’s Public Works and Transport Minister Sun Chantol said the route could carry up to USD5 billion worth of trade each year.
A recent Japanese study estimated that the cost of the road would be USD2 billion and would halve current travel time.