Cambodian Students Propose Drone Usage for Firefighting in Tall Buildings
A group of Cambodian students from the National Polytechnic Institute of Cambodia has proposed using drones for firefighting, especially for tall buildings in Cambodia.
The proposal was raised during the meeting between the Minister of Industry, Science, Technology and Innovation (MISTI) and the student group on Tuesday 2 November 2021.
According to the students’ presentation, the drone that they are making is multi-purpose that can be used not only for firefighting but also for photography and videography within the agriculture, military, and transportation sectors.
MISTI Minister HE Cham Prasidh supported the proposal and expressed strong optimism about this innovation. He also encouraged the group of students to conduct further research to make this project more feasible for the benefit of the country.