Cambodia’s construction sector has improved its ranking among countries in the region, with the score rated in January 2022 showing better performance.
According to the GlobalData’s Construction Project Momentum Index, the construction sector in Cambodia is also seeing fewer and fewer problems, with score on the index going up from 0.47 in December 2021 to 0.82 in January 2022.
Within Southeast Asia, the problems in the construction sector are most significant in Vietnam, which scores just 0.19 in the index. The situation in Cambodia, however, is somewhat better, with a score of 0.82.
The score for Southeast Asia, overall, is at 0.5, which is worse than in most other world regions, but the situation is improving.
The improving health of the construction pipeline in South East Asia is partly due to the resolution of issues in the region’s commercial and leisure sector.
GlobalData’s Construction Project Momentum is based on an analysis of thousands of individual construction projects around the world.
Each project is continually monitored for updates, with updates indicating progress increasing the project’s score, while updates indicating delays or cancellations reduce the score. The score always sits between 5, the best possible score, and -5, the worst.