Cambodia’s listed design and construction firms increase by 20% year on year since 2018
The number of local and international design and construction firms in Cambodia increased by more than 20% in July 2019 compared to the same period in 2018, according to a report by the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC).
According to the data Construction & Property Magazine obtained on 29 August, in July 2019, the ministry listed 53 design and construction firms, an increase of 20.45% compared to 44 firms listed in July 2018.
According to the same figures, the number of local construction companies increased by 25, while international construction companies increased by 27. Only one international design firm was listed in the same statistics.
In addition, the ministry has also registered three individual designers, two of whom are architects and one is engineer, a decrease of two compared to the same period in 2018.
So far, the ministry has listed 2,436 design and construction companies, but only 990 are valid. Of the 209 listed individuals, 144 are architects (four are foreigners) and 65 are engineers (one is a foreigner).
The construction sector in Cambodia has grown significantly over the last 10 years, receiving a total investment of US$46.24 billion as of July 2019, for about 46, 130 construction projects.