Capital controls bind Chinese project
China’s increasingly strict capital controls are beginning to impact projects in Cambodia including a proposed USD3 billion tourism development in Preah Sihanouk province.
Hong Kong-based Guangzhou R&F Properties first announced the coastal hotel project to great fanfare in January 2017. Its founder Zhang Li has now reportedly requested approval from the Chinese government to move the cash out to secure the project’s future.
In an interview with the South China Morning Post, Li said his Cambodia investment was a unique case as part of China’s “One Belt, One Road” initiative.
“Current capital controls are too tight,” he told the SCMP. “We will repatriate the money back to China if we make a profit outside.”